Ajans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dizi ve filmlerde yer almak, reklam ya da fuar çekimlerinde boy göstermek, kısa film, reklam filmi gibi çekimlerde kendinizi göstermek, kendinizi kanıtlayarak Türkiye’ nin en ünlü dizilerinde, en ünlü yapımcı, yönetmen ve oyuncuları ile birlikte çalışmak için, elbette ki ilk olarak ajans başvurularınızın yapılması, ajans tabanına kayıtlarınızın gerçekleştirilmesi ve sonrasında da kendinizi göstererek, kabul alınması gerekmektedir. Peki, ajans başvurusu nasıl yapılır biliyor musunuz?

Ajans başvurusu hakkında

Ülkemizde pek çok farklı il ve ilçede kurulmuş olan oyunculuk ajansları- cast ajanslar, bu başvuruları alan kuruluşlar arasında sayılmaktadır. Amatör olarak hizmet veren ajanslar da bulunduğu gibi, elbette ki profesyonel cast ajanslar da bir hayli fazlalaşmış olurken, her il de bunlara ulaşabilmek mümkündür. Sizin bulunduğunuz il içerisinde her hangi bir merkezi bulunmasa bile, online başvuru imkânları olmasından dolayı, kayıtlarınızı kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

  • İlk kayıt işlemleri

Ajanslara kayıt olmanız için, ilk olarak A ya da B ajansı arasından seçim yapmanız gerekmektedir. Sizlere en yakın olan ya da hakkında en çok bilginiz olan bir ajansa kayıt işlemlerinizi, resmi web adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlk kayıt işlemlerinde genel olarak, isim ve soy isim, iletişim bilgileri, vücut hakkında bazı genel bilgiler dahilinde başvuru yapılması mümkündür. Başvuru sonrası bilgiler ise şu şekilde olacaktır.

  • Başvurunun değerlendirilmesi

Bir oyunculuk ajansı için yaptınız başvuru da, elbette ki kendinize ait son zamanlarda çekilmiş bir fotoğrafın olması önemlidir. Böylelikle, cast direktörleri, yaptığınız başvuru da, sizlerin farklı açıdan çekilmiş olan birkaç fotoğrafına bakarak, kişisel bilgileriniz arasında olan, boy, yaş ve kilo bilgilerinize de göz atarak, kadrosunda eksik olan bir rol ya da yüz için değerlendirme yapacaktır. Sonrasında ise sizlere olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

  • Başvuru sonrası davet

Yapılan başvuru sonrasında, olumlu sonuç alanlar, ajans tarafından ilk davetleri alacaklardır. Bu davet sonrasında ise; ilk fotoğraf çekimleri gerçekleştirilerek, yapımcı ve yönetmenler ile bu fotoğraflar paylaşılarak, ilk uygun görülen rol için ikinci bir davet alınacaktır. Elbette ki çekilen fotoğraf karelerinin her birinde, farklı bir mimik, jest kullanmanız sizlerin bir adım önde olmasını sağlayabilir. Kasıntı bir hal almak yerine, daha rahat tavırlar ile poz vermek her daim avantaj sağlayacaktır.

 

    Bir yorum yapın!